Jdi na obsah Jdi na menu
 


Czechtek 2006...!

23. 4. 2009

             Pojeďme na CzechTek 2006

 


12. srpna 2005 8:58
CzechTek 2005 je minulostí, ale technaři zůstávají, a s nimi mnoho neznámých.


Kdo jsou? Co dělají, když není technoparty? Žijí mezi ostatními? Proč jim nestačí alkohol jako většině a užívají jiné látky? Proč mají alternativní kulturu? Díky dospívajícímu synovi jsem dělal terénní výzkum: jezdil na techno a sbíral data.

 

Nevěděl jsem, co potkám. Ale bylo mi vždy dobře, protože: Nekrade se tam. Syn měl pravdu, nemusím hlídat, jestli je auto zamčené.

 

Lidé se dělí o jídlo a pití, koupí ho neznámému, který nemá peníze – kde to najdete? Nikdo se nepopral. "Make love, not war" v praxi.

 

Nebyli tam feťáci. Tvrdé drogy či lidi pod jejich vlivem jsem nezahlédl, jsou v opovržení. Není pravda, jsou všichni pod vlivem drog či se tam volně distribuují. Epidemiologické výzkumy klasifikují technaře jako příležitostné konzumenty.

 

Neopíjejí se. Moc nepijí, ani na žízeň, ani k vylepšení jiných látek. To je v zemi s takovou spotřebou alkoholu ke cti. Mezi tisíci bylo jen pár opilých nebo zfetovaných, kdo přebrali.

 

Zřídit se do bezvědomí se nenosí.

 

Pokud berou, tak fyziologicky únosné dávky. To je důležité: dávka v tabletce je malá, aby neudělala újmu na zdraví či smrt. Ať je dělá a bere kdokoli, o průšvih nestojí.

 

Ještě důležitější: opatrně se drží na minimálních dávkách.

 

Mají to nastudované, nechtějí se zničit. (Ve srovnání s alkoholem velká přednost.) Dobrá zpráva pro rodiče (tímto se omlouvám výjimkám).

 

Navíc všechno na místě vytancují.

 

Tvrdě sportují. Tancují neúnavně hodiny, padnou, pár hodin se prospí, a znovu do kotle. Dospělý krok neudrží.

 

(Zfetované trosky nevzdorují těžkooděncům.)

 

Rovný vztah pohlaví. Kluci se chovají k dívkám slušně.

 

Sociální složení: studenti, úředníci, dělníci, mladí z vesnic.

 

Žádná hrubá psychopatologie. Cokoli, ale posedlí nejsou. Je to alternativní kultura, ne alternativní osobnosti.

 

Je to pohyblivá party, početná, hlučná a střízlivá jako publikum fotbalového zápasu. Technohudba připomíná magické bubnování šamanů, při kterém kmen také tančí do úpadu. Mystické zkušenosti a účinky halucinogenů jsou si podobné, jde o shodnou činnost mozku. Je to tedy i rituál, který jinak soudobé kultuře chybí. Ctí new age, buddhismus, ekologii, filozofii nenásilí.

 

Kde najdete týdenní party tisíců mladých lidí, kteří se nepoperou, neokradou, neublíží si na zdraví, neznásilní, neudělají škody krom pošlapání trávy? Normální pokojná mládež.

 

Od většinové společnosti, která je nenechá spolu na jediné louce z celé republiky, nic nečekají; nechtějí nic, než aby jim dala pokoj. Chtějí svůj lepší svět teď. V autentické pospolitosti, nenásilí a drogách jsou děti dětí květin, děti generace hippies (posthippies?). Generace, která rozšířila užívání marihuany a LSD, jíž byly prorokovány strašlivé následky drog. Téže generace, která učinila z USA jedinou supervelmoc, když vymyslela a rozšířila PC, internet, mobil, ekonomiku založenou na informacích a zbraně, které udolaly komunismus bez výstřelu. Technaři suverénně ovládají počítače a internet – žijí v globální vesnici, která mluví anglicky, což zdrcující většina tohoto národa ještě dlouho nebo nikdy umět nebude. Syn a jeho třída udělali mezi dvěma techny maturitu, mezi dalšími přijímačky na vysokou školu – ta jim za to stojí, aby mohli svobodněji volit svoji dospělost.

 

Demonstrace a jednání s politiky ukazují, že jsou sociálně mnohem zdatnější, než si lidé myslí. Pendrek sjednocuje.

 

Měli bychom jet na CzechTek 2006. Měli by jet rodiče.

 

Měli by jet ti, kteří je mají jen za feťáky.

 

Mělo by nás jet tolik, že tolik policajtů vláda nedá dohromady. Určitě se vypravím – je mi líp mezi svobodnými lidmi než mezi těmi, kdo na ně posílají policajty.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

děkuji

(knotty, 25. 8. 2010 11:04)

Konečně správné postřehy. Dík! Od roku 1995 jsem byl prakticky pravidelný účastník. Už kvůli vždy pokojnému průběhu. Do roku cca 2004 jsem se nemusel bát ani o své osobní věci. Tam, kde jsem je odložil, tam jsem je i v pořádku za dva dny našel. Dnes už to tak není:( ale to už je jiná generace, jiná doba....jiná vesnice:) Škoda, že si s nikým dnes nemůžu pokecat o těch začátcích (bylo tam více cizinců než Čechů). Bylo to SUPR. No, jak se o této hudbě říká: Buď jsi ji zamilujete, nebo nenávidíte. Takže jsem účastníkem i dnes:)

PRAVDA!!

(for_ zyky - psycho, 9. 1. 2010 16:50)

jojo toto sem nekdesi nasla a taky sem s tim chlapem souhlasila.. na to ze to neni tekken tak hustej tatka :D

Pravda!!

(Zyky - psycho, 23. 9. 2009 18:01)

Tak s tímhle dost souhlasím..Konečně někdo kdo to vidí..Bylo na čase aby někdo napsal takový článěk...A myslím že stále je málo lidí co něco takového chápe...Kdo chápe jaký je ten pocit několik hodin se oddávat hudbě pokud možno až u beden...Je to skvělý pocit..